Parafialny zespół CARITAS

Email Drukuj PDF

CARITASParafialny oddział organizacji "Caritas Polska" istnieje i działa w Złotowie od 1989 roku. W pierwszych latach działalności zajmował się rozdzielaniem darów zagranicznych masowo wówczas napływających do Polski, a także odzieży przynoszonej przez parafian.

Obecnie, od momentu przyporządkowania naszej parafii do Diecezji Bydgoskiej, głównym zadaniem jest rozdzielanie produktów żywnościowych otrzymywanych z Diecezjalnego Caritas przy Kurii Biskupiej w Bydgoszczy. Są to środki produkowane w Polsce, rozprowadzane w ramach Agencji Rynku Rolnego, ale finansowane jako program pomocy żywnościowej Unii Europejskiej. Produkty docierają do nas kilka razy w miesiącu, a koszty ich przywozu z Bydgoszczy ponoszą solidarnie korzystający z tej pomocy. 

miejsce wydawania pomocyIlość produktów przekracza kilkanaście ton w ciągu roku. Pomoc rozdzielana jest w czwartki w godzinach od 10 do 12. Zaspół Caritasu stara się sprawdzać warunki bytowe proszących o pomoc w oparciu o zaświadczenia o dochodach. Prawo do pomocy mają osoby, u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 500 zł, a w przypadku osób samotnych 700 zł. Obecnie objętych jest nią około 400 rodzin.

Oprócz tego, Parafialny Zespół Caritas organizuje zbiórki żywności do specjalnego kosza, który wystawiany jest w kaplicy bocznej kościoła w Tygodniu Miłosierdzia oraz w okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Zbierane są wówczas produkty typowo świąteczne, słodycze i zabawki dla dzieci. Z nich tworzone sa później okoliczne paczki. Przed rozpoczęciem roku szkolnego zbierane są przybory szkolne.

Zespół Caritas oraz jego sympatycy pomagają także prowadzić zbiórki pieniężne do puszek przed kościołem, organizowanych w ramach akcji ogólnopolskich. Najczęściej chodzi o pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych w Polsce i na świecie. Ponadto, przez cały rok przyjmuje i rozdziela potrzebującym odzież przynoszoną przez parafian.

Opisane prace wykonuje zespół liczący zaledwie 6 osób.

JEŚLI NOSISZ W SOBIE PRAGNIENIE BEZINTERESOWNEJ POMOCY BLIŹNIM,
ZAPRASZAMY
CIĘ DO PARAFIALNEGO ZESPOŁU CARITAS.

Opiekun: ks. Dariusz MSF

 

1kom.jpg
poprzednim miesiącu luty 2019 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 5 1 2
week 6 3 4 5 6 7 8 9
week 7 10 11 12 13 14 15 16
week 8 17 18 19 20 21 22 23
week 9 24 25 26 27 28

Parafia Wniebowziecia NMP. Misjonarze Swietej Rodziny. Zlotow 2011.