Parafialny zespół CARITAS

Email Drukuj PDF

CARITASParafialny oddział organizacji "Caritas Polska" istnieje i działa w Złotowie od 1989 roku. W pierwszych latach działalności zajmował się rozdzielaniem darów zagranicznych masowo wówczas napływających do Polski, a także odzieży przynoszonej przez parafian.

Obecnie, od momentu przyporządkowania naszej parafii do Diecezji Bydgoskiej, głównym zadaniem jest rozdzielanie produktów żywnościowych otrzymywanych z Diecezjalnego Caritas przy Kurii Biskupiej w Bydgoszczy. Są to środki produkowane w Polsce, rozprowadzane w ramach Agencji Rynku Rolnego, ale finansowane jako program pomocy żywnościowej Unii Europejskiej. Produkty docierają do nas kilka razy w miesiącu, a koszty ich przywozu z Bydgoszczy ponoszą solidarnie korzystający z tej pomocy. 

miejsce wydawania pomocyIlość produktów przekracza kilkanaście ton w ciągu roku. Pomoc rozdzielana jest w czwartki w godzinach od 10 do 12. Zaspół Caritasu stara się sprawdzać warunki bytowe proszących o pomoc w oparciu o zaświadczenia o dochodach. Prawo do pomocy mają osoby, u których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 500 zł, a w przypadku osób samotnych 700 zł. Obecnie objętych jest nią około 400 rodzin.

Oprócz tego, Parafialny Zespół Caritas organizuje zbiórki żywności do specjalnego kosza, który wystawiany jest w kaplicy bocznej kościoła w Tygodniu Miłosierdzia oraz w okolicy Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy. Zbierane są wówczas produkty typowo świąteczne, słodycze i zabawki dla dzieci. Z nich tworzone sa później okoliczne paczki. Przed rozpoczęciem roku szkolnego zbierane są przybory szkolne.

Zespół Caritas oraz jego sympatycy pomagają także prowadzić zbiórki pieniężne do puszek przed kościołem, organizowanych w ramach akcji ogólnopolskich. Najczęściej chodzi o pomoc dla ofiar klęsk żywiołowych w Polsce i na świecie. Ponadto, przez cały rok przyjmuje i rozdziela potrzebującym odzież przynoszoną przez parafian.

Opisane prace wykonuje zespół liczący zaledwie 6 osób.

JEŚLI NOSISZ W SOBIE PRAGNIENIE BEZINTERESOWNEJ POMOCY BLIŹNIM,
ZAPRASZAMY
CIĘ DO PARAFIALNEGO ZESPOŁU CARITAS.

Opiekun: ks. Dariusz MSF

 

1kom.jpg
poprzednim miesiącu lipiec 2019 następnym miesiącu
N P W Ś C Pt S
week 27 1 2 3 4 5 6
week 28 7 8 9 10 11 12 13
week 29 14 15 16 17 18 19 20
week 30 21 22 23 24 25 26 27
week 31 28 29 30 31

Parafia Wniebowziecia NMP. Misjonarze Swietej Rodziny. Zlotow 2011.